warsztat blacharsko lakierniczy Kraków

Bezpieczna jazda.

Bezpieczna jazda.

mar 6, 2022

Bezpieczne podróżowanie.

Podróżując po polskich drogach możemy dojść do wniosku, iż nie należą one do najbezpieczniejszych tras. Wynika to zarówno z braku odpowiedzialności ze strony kierowców, jak i licznych problemów technicznych. Niestety coraz częściej stajemy się świadkami kolizji i wypadków, które często kończą się uszczerbkiem na zdrowiu uczestników ruchu drogowego. Co robić, aby zapewnić bezpieczeństwo nam i naszym najbliższym oraz na jakie zagrożenia zwrócić uwagę?

Piraci drogowi.

Ogromnym problemem polskich dróg są piraci drogowi. Są to kierowcy, którzy zbyt pewnie czują się na drodze, niechętnie przestrzegają oni obowiązujących na ulicach praw i zapominają o zdrowym rozsądku. Osoby takie często przekraczają znacznie obowiązujące ograniczenia prędkości, a także wymuszają pierwszeństwo. W walce z takimi kierowcami przydatna może być nasza czujność oraz odpowiedzialność za kierownicą. Pamiętajmy, że w trakcie jazdy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych kierowców.

Trudne warunki pogodowe.

Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo na drodze są warunki pogodowe. Niestety śnieg, lód lub deszcz zmniejszają naszą przyczepność, ale także ograniczają widoczność co zwiększa ryzyko wypadków. Zimą trudnością mogą być również oblodzone szyby w aucie przez, które nie widzimy w pełni trasy, którą się poruszamy. Sposobem na zmniejszenie wpływy tych czynników na naszą jazdę może być dostosowanie prędkości. Szczególnie zimą oraz w deszczowe dni powinniśmy zdjąć nogę z gazu, dzięki temu będziemy mogli uniknąć stłuczek i kolizji.

Uwaga na zwierzęta.

Kierowcy mieszkający w pobliżach lasów zwracają również uwagę na zwierzęta, które spłoszone wyskakują na ulicę stanowiąc zagrożenie dla poruszających się pojazdów. Tu ponownie naszym ratunkiem okazać może się ograniczenie prędkości. W momencie, gdy poruszamy się wolniej mamy szansę wyhamować auto i uniknąć zderzenia z sarną lub jeleniem. Jest to szczególnie ważne, gdy poruszamy się słabo oświetlonymi trasami.