warsztat blacharsko lakierniczy Kraków

Uniwersalne białko ziemniaczane

Uniwersalne białko ziemniaczane

lis 11, 2021

Bardzo szeroki wybór dodatków do paszy dla zwierząt hodowlanych sprawia że ciężko jest się zdecydować na naprawdę wartościowy produkt. Przy dokonywaniu ostatecznego wyboru warto czytać przede wszystkim właściwości konkretnego produktu, które przecież są najważniejsze i to właśnie one zapewniają naszym zwierzętom substancje odżywcze wpływające na szybszy wzrost oraz dojrzewanie. Niech naszej uwadze nie umknie aspekt substancji szkodliwych które mogą znajdować się w takim produkcie w małych ilościach, jednak w momencie przekroczenia ich limitu mogą wywołać biegunkę bądź zaburzyć trawienie.

Jak powstaje białko z ziemniaka?

Uzyskiwane jest poprzez gotowanie na parze i późniejsze obieranie ziemniaków. Białko ziemniaczane powstaje poprzez ekstrahowanie skrobi w niej zawartej za pomocą wody, dzięki temu powstaje zawiesina do której w późniejszym etapie dodawane są specjalne kwasy. W ten oto prosty sposób powstaje suchy proszek nazywane białkiem z ziemniaków, który pełni formę dodatku do paszy o całkiem ciekawych właściwościach.

Białko dla wszystkich

Ciekawym aspektem jest uniwersalność owego dodatku który nadaje się praktycznie dla każdych zwierząt. Możemy stosować go głównie jako dodatek dla pasz dla prosiąt, krów a nawet drobiu. To sprawia że białko ziemniaczane jest bardzo popularne w wielu hodowlach nie tylko nastawionych na duże zyski i posiadających zwierzęta w setkach sztuk ale również w przypadkach mniejszych gospodarstw.
Bardzo ważne jest to, iż białko charakteryzuje się bardzo wysoką strawnością osiągającą ponad 80% co jest kluczowe w odżywianiu na dłuższą metę. Znajdziemy w niej również spore ilości aminokwasów, lizyny czy metioniny, nie wolno zapominać także o zawartości białka które sięga 75%.
Wspomnieć należy o problemie z którym borykają się niewielkie gospodarstwa dla których opakowanie tego dodatku może starczyć nawet na kilka tygodni. Często hodowcy zadają pytania dotyczące jaki jest maksymalny okres do skarmienia produktu. A więc w tym przypadku okres ten wynosi 18 miesięcy, ponad to produkt ten zakupimy w niewielkich opakowaniach wynoszących 25kg więc ze skarmieniem nie powinno być większego problemu. Jedyne o czym musimy pamiętać to aby zapewnić białku ziemniaczanemu odpowiednio suche oraz wentylowane pomieszczenie.

Ile przyjdzie nam zapłacić?

Otóż w przypadku kiedy chcemy zakupić nieco więcej wyżej wymienionego produktu musimy liczyć się z sporym wydatkiem który jest bardzo porównywalny do innych produktów tego typu. Z aktualnych wycen wynika że za tonę produktu przyjdzie nam zapłacić lekko ponad 6 tysięcy złotych. I choć popularność jego jest ciągle bardzo niska to z każdym miesiącem przybywa chętnych którzy decydują się na zakup białka z ziemniaków. Jeżeli więc szukamy odpowiedniego produktu który zapewni nam znakomite substancje odżywcze wraz z niską ceną rynkową to jest ten właśnie produkt. Możemy zakupić go w pojedynczych opakowaniach ale także w postaci hurtowej, co więcej znakomicie sprawdzi się w hodowli bydła, trzody chlewnej oraz drobiu.