warsztat blacharsko lakierniczy Kraków

Lokalizatory GPS w przewozie żywności i leków – niezbędne narzędzie!

Lokalizatory GPS w przewozie żywności i leków – niezbędne narzędzie!

wrz 1, 2023

Decydując się na firmę w przewozie żywności i leków przedsiębiorca musi być gotowy na wiele czynników, które przez swoją niestabilność mogą narazić dostawę na straty. O czym mowa? W przewozie tych produktów liczy się nie tylko terminowość, a więc planowanie optymalnych tras, ale też warunki panujące na pace, takie jak temperatura i wilgotność. Jakie ma to znaczenie? Jak bardzo te czynniki wpływają na jakość produktów? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Żywność i leki – jak powinny być dostarczane?

Każdy z nas lubi się cieszyć świeżymi produktami spożywczymi oraz nie przejmować się, czy leki są zdatne do użytku. To wszystko zawdzięczamy głównie ich prawidłowemu transportowi i przechowywaniu. O ile większość placówek stacjonarnych, jak sklepy i apteki, ma raz, a porządnie przygotowane magazyny, tak sytuacja podczas dostawy jest zgoła inna. Pojazdy chłodnie muszą podlegać stałej kontroli, aby parametry na pewno były w normie. Zbyt wiele czynników jak rozładowany akumulator, niewystarczająca ilość paliwa, a nawet zbyt nierówna droga, może się przyczynić do awarii chłodni i tym samym strat w postaci żywności i leków.

Mało tego, określone temperatury są różne dla różnych kategorii leków i produktów spożywczych, a same chłodnie muszą mieć ściśle kontrolowany stan techniczny, aby odczytywane parametry na pewno zgadzały się z rzeczywistością. Przy tych całych restrykcjach warto postawić na niezawodne rozwiązanie.

Niezawodny lokalizator GPS, który pozwoli na prawidłowy przewóz żywności i leków

W ochronie produktów spożywczych oraz lekarstw zdecydowanie przyda się lokalizator GPS powiększony o czujnik temperatury i wilgoci. Dzięki niemu dostawy zostaną usprawnione, a wszystkie normy będą mogły być spełnione i nadzorowane jednocześnie przez kierowcę, przedsiębiorcę, a także jeśli będzie taka potrzeba przez odbiorcę produktów. Jakie korzyści można zyskać?

Bieżąca lokalizacja dostawy, planowanie nowych tras

Jak dane o lokalizacji oraz planowanie tras mają pomóc w transporcie żywności leków? To bardzo proste! Wyobraź sobie że dostawa mrożonek, które muszą przebywać w temperaturze od -5 do -15 stopni, utknęła w bardzo upalny dzień w korku, który można było przewidzieć. Chłodnia wyje z wysiłku, a kierowca nie może absolutnie nic z tym zrobić – w końcu nie zacznie dmuchać, żeby utrzymać temperaturę. Skwar powoduje przegrzaniem chłodni, a to skutkuje podniesieniem temperatury na pace. Gdy kierowca w końcu dojeżdża do celu, cały ładunek nadaje się do kosza, ponieważ nie można go powtórnie zamrozić.

To tylko przykład, jednak straty związane z nieprawidłowym przewozem żywności i leków ponosi tylko i wyłącznie właściciel dowozu, warto więc zabezpieczyć się na takie wypadki w lokalizator GPS.

Czujnik temperatury i wilgoci z lokalizatorem GPS

Czujnik temperatury i wilgoci zintegrowany z lokalizatorem GPS pozwala na odczyt wszystkich informacji o samochodzie w jednym miejscu i przez wiele osób jednocześnie. Nie tylko kierowca może czuwać nad tym, czy temperatura na pace zbytnio nie wzrasta lub nie spada – każdy, komu właściciel udostępni te dane również może od czasu do czasu zajrzeć czy wszystko jest w porządku.

Ważnym aspektem jest tutaj czujnik wilgoci szczególnie jeśli chodzi o przewóz leków. Niektóre środki mogą stracić swoje właściwości lub je zmienić, jeśli będą przez kilka godzin narażone na działanie wilgoci. W końcu nie bez powodu na większości opakowań farmaceutyków można dostrzec napis „przechowywać w suchym i chłodnym miejscu”. Właśnie taka powinna być paka chłodni. Jednak jeśli różnica temperatur pomiędzy wnętrzem auta, a środowiskiem zewnętrznym będzie zbyt duża, może dojść do skraplania. Właśnie wtedy czujnik powiadomi o tym kierowcę, który będzie mógł prędko osuszyć pakę.

Jeśli chłodnia to tylko z lokalizatorem GPS!

Chłodnia spożywcza oraz farmaceutyczna nie może się obejść bez lokalizatora GPS. Warto więc zainwestować w taki, który dodatkowo będzie kontrolował temperaturę i wilgoć. Właśnie takie urządzenie można znaleźć w ofercie IKOL – firmy, która od lat zajmuje się kwestią lokalizacji. Po więcej informacji zapraszamy na stronę ikol.pl.